Neuveriteľné zaujímavosti zo sveta ruží

Je ruža aj vašim obľúbeným kvetom? Prinášame vám niekoľko zaujímavostí, ktoré sa s touto krásnou kvetinou spájajú.

Ružové rekordy

Najväčšia ruža na svete bola vypestovaná v Kalifornii. Mala ružovú farbu a jej kvet mal takmer 84 cm v priemere. Stonka dosahovala 1,8 metra. Doteraz najväčší ružový krík nájdete v Arizone. Má viac ako kilometer štvorcový  a odhaduje sa, že na ňom vyrastá viac ako 200 000 kvetov ruží.

Máte niekedy pocit, že ruža v kvetinárstve je drahá? Najdrahšou ružou na svete je tzv. Juliet rose – veľmi vzácny druh ruže, ktorú v roku 2006 dopestoval poľnohospodár David Austin. Ruža stála takmer 13 miliónov eur!

Vedeli ste, že na svete existuje viac ako 150 druhov ruží? Vyskytujú sa v rôznych farebných odtieňoch, čiernu však vo svete ruží nenájdete. Čierna ruža je len veľmi tmavým odtieňom červenej.

Pravdepodobne nie je žiadnym prekvapením, že najviac kusov tejto kráľovskej kvetiny sa celosvetovo predá na Valentína a tiež počas Dňa matiek.

Kvet s históriou

Niet pochýb, že ruža patrí k najstarším kvetom na svete. Najstaršia fosília ruže má viac ako 35 miliónov rokov. Ruža taktiež prežije mnohé generácie. Súčasná „najstaršia“ ruža okrášľuje katedrálu Hildesheim v Nemecku a jej vek sa odhaduje na viac než 1000 rokov.

Rôzna symbolika

Ruža bola uctievaná už od pradávna a jej symbolika zo starých civilizácií sa doniesla až k nám. Práve v Grécku boli ruže symbolom lásky, ale aj krásy a šťastia. V Ríme zas ruža predstavovala mravnú čistotu a vyznamenania.

Umenie a mytológia

Odhaduje sa, že dodnes bola ruža spomenutá vo viac ako 4000 piesňach. Shakespeare dokonca spomenul ružu vo svojich dielach viac ako 50 krát. Napadlo vás niekedy, prečo má ruža tŕne? Legenda hovorí, že ruži narástli tŕne keď Venušin syn Amor nešťastne trafil šípom do záhonu ruží.

Chcete obdarovať ružami blízku osobu? Využite našu donáškovú službu a objednajte krásnu kytičku z pohodlia domova!

Mohlo by vás zaujímať: