Obdarujte blízkych exotickou kyticou

Chceli by ste blízkym zagratulovať s originálnou kyticou, ktorá by do ich príbytkov priniesla závan exotiky? Zoznámte sa so strelíciou – krásnou rastlinou, ktorá svojim kvetom pripomína hlavy tropického vtáctva.

Kde sa vzala strelícia

Strelícia je exotická kvetina, pochádzajúca z Juhoafrickej republiky.  Do Európy „pricestovala“ v 18tom storočí, keď si ju do svojej botanickej záhrady nechal zasadiť londýnsky kráľ George III. Kvet ho natoľko očaril, že ho pomenoval po svojej manželke – Sophie Charlotte von Mecklenburg – Strelitz.

Vo svojom prirodzenom prostredí sa z jej prítomnosti ľudia tešia na brehoch riek, či pobrežiach. Dnes strelíciu mnoho ľudí pestuje doma v kvetináči či v skleníkoch, v teplejších podnebiach ju môžete nájsť vysadenú v okrasných parkoch.

Rozhodli ste sa pestovať strelíciu?

Strelícia je rastlinka, ktorá sa vám pri správnom pestovaní odvďačí krásnym kvetom, no musíte mať veľa trpezlivosti. Prvý krát vám totiž vykvitne cca po 3 – 4 rokoch pestovania.  Strelícia dorastá do výšky 1- 1,5 metra, v dobrých podmienkach nájdete aj dvojmetrovú podobu tejto exotickej krásky. Kvetina potrebuje veľa slnka a nevadia jej ani priame slnečné lúče, ktoré väčšina izbových rastlín neznáša až tak dobre. Pozor na chladnejšie obdobia – strelícia je na mráz veľmi citlivá. Počas zimných mesiacov by ste ju mali udržiavať pri teplote minimálne 15°C. Strelíciu je vhodné pravidelne rosiť, prípadne potierať jej listy navlhčeným obrúskom.

Kytica pre muža

Strelícia je dnes šľachtená a nájdete ju v mnohých farebných odtieňoch. Vďaka svojmu vzrastu výborne vyniká vo vysokých kyticiach, jemne dozdobená zeleňou. Chystáte sa gratulovať mužovi a zvažujete, aký kvet by sa preňho hodil? Práve strelícia sa mnohokrát pre svoju neutrálnu symboliku  využíva do „mužských“ kytíc.

Náš tip: strelíciu nájdete aj v ponuke našej donášky. Objednajte si kytičku a potešte svojich blízkych exotickou rastlinou.