Objavte šťastie v kvetináči

Možno ste o nej už počuli a určite ste ju videli. Táto jednoduchá, no krásna zelená rastlinka má množstvo malých lístkov a príjemný guľovitý tvar. Vysadiť si ju môžete do záhrady, no takisto sa z nej viete tešiť aj v kvetináči. Viete ako sa o Soleiroliu ( známu aj ako Helxine) starať?

V obchodoch a kvetinárstvach nájdete viacero druhov tejto rastliny. Odlišnosť zbadáte najmä pri odtieni zelenej (sýtozelená, svetlozelená, zelenožltá a pod.), ale aj vo veľkosti lístkov. Starostlivosť je pri všetkých druhoch veľmi podobná. Ak sa o rastlinku budete starať pomocou našich rád, určite sa vám odvďačí čerstvým vzhľadom a dlhou trvácnosťou.

Soleirolia nie je náročná na teplotu a pri izbovej sa bude cítiť najlepšie. Doprajte jej polotieň a nevystavujte ju príliš silnému slnku na parapete – lístky by sa mohli spáliť a vyschnúť.

Pozor na polievanie

Kvetina sa zavlažuje zásadne zospodu – naliatím vody do misky, ktorú umiestnite pod črepník. Vyhnite sa zalievaniu zvrchu  – jej jemné lístky sú citlivé na silný prúd vody. Ideálne tiež je, ak rastlinku budete rosiť. Tak sa dostane voda nielen na korienky, ale aj lístky, ktoré sa vám odvďačia peknou zelenou farbou.

Rozmnožujte na jar

Vtedy je kvetina plná sily a jej lístky sú bujné a zdravé. Soleiroliu však môžete rozmnožovať aj počas roka. Odrežte čerstvé výhonky rastliny a zasaďte ich do črepníkov, rýchlo by sa mali vytvoriť nové korienky.

Kvetinka v núdzi – ako jej pomôcť?

Pri pestovaní Soleirolie sa môžete stretnúť s niekoľkými problémami. Ak má rastlinka nesúmerné výhonky, je pravdepodobné, že sa snaží ťahať za svetlom, doprajte jej preto o niečo slnečnejšie miesto. V prípade, že máte pocit, že rastlina prestala rásť, skontrolujte, či svojimi korienkami dosiahne na vodu v miske. Vädnutie rastliny môže byť spôsobené nedostatočným zavlažovaním. Je však možné, že ak rastlinu polejete „nárazovo“, do pôvodného stavu ju už nedostanete.

Zaujímavosti

Soleirolia bola nazvaná po kapitánovi Jozefovi Francoisovi Soleirolia, ktorý sa v 19. storočí venoval zberu rastlín na ostrove Korzika. Zľudovený názov „rodinné šťastie“ je pravdepodobne odvodený od výzoru tejto rastlinky – údajne by sa malo kvetine dariť tam, kde je dostatok rodinnej pohody. Na druhej strane sa tiež hovorí, že práve rastlinka by mala priniesť šťastie vďaka množstvu lístkov do všetkých rodín.