Skalnice – čarovné rastlinky do horúceho počasia

Horúce letné dni, s akými sa stretávame v poslednom období, síce neprajú všetkým rastlinám, no niektoré z nich sucho a teplo priam vyžadujú. Určite ich poznáte aj vy a mnohí z vás ich majú vysadené vo svojej okrasnej „skalke“. Dnes vám prezradíme niečo o skalných ružiach, ktorých pestovanie zvládnu aj tí, ktorí nemajú s kvetinkami až takú veľkú trpezlivosť.

Skalnici sa pre jej trvácnosť pripisovala už oddávna čarovná moc. V rímskych kultúrach bola dokonca označovaná ako nesmrteľná ruža. Okrem toho, že prežije vysoké teploty a suché stanovištia, poradí si aj vtedy, keď mrzne. Ideálne miesto pre skalnicu je na slnku alebo v polotieni. Ani s pôdou si starosti robiť nemusíte – skalná ruža si vystačí aj so zemou chudobnou na humus, či dokonca piesočnatou pôdou.

Kedy vysadiť skalnicu?

Vysádzať ju môžete počas celého vegetačného obdobia.  Zvláštnou črtou skalnice je, že vykvitne len raz za svoj život a následne uhynie.  Nemusíte sa však báť, že z vašej záhradky vymizne. Skalnica je rastlina, ktorá sa rýchlo ujme kdekoľvek a rovnako rýchlo sa aj rozmnoží. Najjednoduchšie ju rozmnožíte zakorenením odtrhnutých či odpadnutých dcérskych ruží, ktoré zapichnete do zeme. Neodporúča sa rastlinku rozmnožovať na jeseň, pretože slabé korienky by nemuseli prežiť v zimných mrazoch.

Nie len zelené

Predstavujete si pod skalnou ružou len zelenú rastlinku? Možno budete prekvapení, koľko druhov skalnice existuje, nielen v rámci tvaru, ale aj farebnej rozmanitosti. Skalnicu nájdete v odtieňoch fialovej a bordovej, krásne efektné sú zelené skalnice s tmavočerveným okrajom.

Zapáčila sa vám skalnica? Táto kvetina vie byť krásnym dekoračným prvkom aj v prípade, ak bývate v byte a priestor pre skalku nemáte k dispozícii. Navštívte nás v našom kvetinárstve, kde sme pre vás pripravili krásne skalnicové dekorácie, ktoré oživia každú domácnosť!

Mohlo by vás zaujímať: